Międzynarodowy Dzień Palenia Świec-11 grudnia 2022

wpis w: Aktualności, Strona główna | 0

 

IMG_5761

W każdą drugą niedzielę grudnia w sposób szczególny wspominane są dzieci, które zbyt wcześnie odeszły. Tego dnia o godzinie 19.00, w każdej strefie czasowej zapala się świece w oknach. Dzięki temu tworzy się prawdziwy łańcuch światła. Święto to jest pewnego rodzaju darem dla rodziców pogrążonych w żałobie od amerykańskiej fundacji ,, The Compassionate Friend”. Zapoczątkowano je w 1997 roku, jako internetową akcję lokalną, wspominającą dzieci zmarłe w wyniku wypadków, choroby, czy wojny. Z czasem nabrało ono Międzynarodowego Zasięgu.

W Polsce tego dnia organizowane są różne inicjatywy związane z paleniem świec. Do świętowania włączają się szpitale, hospicja, domy pogrzebowe cmentarze.  Tego dnia, niezależnie od tego, czy mamy kogo wspominać, czy nie, możemy zapalić o 19.00 świeczkę w oknie, by pokazać osobom przeżywającym żałobę, że nie są sami.

Nasza Wspólnota po Stracie Dziecka z Lublina organizuje w tym dniu  ( 11 grudnia 2022, niedziela) uroczystą Eucharystię o godz. 17.00 w  parafii pw. św. Marcina, ul. Krężnicka 136, w Lublinie. 

Po mszy św. zostaną odczytane imiona zmarłych dzieci wpisane do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych. Potem pójdziemy wspólnie zapalić świece na Grobie Dziecka Poczętego, który znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w  Lublinie Zemborzycach. Zakończymy spotkaniem w domu parafialnym, podczas którego będzie można porozmawiać i podzielić się swoimi przeżyciami z innymi rodzicami po stracie.